Soňa Ondrejková referencie

So Soňou sme absolvovali biznis mentoring, v rámci programu INOVIA, pretože sme hľadali cesty, ako reštartovať náš dobrovoľný projekt: podnikanie ženy Žilina.

Čas, ktorý tomuto projektu venujeme, sme chceli tráviť zmysluplne. Zámerom projektu je spájať ženskú podnikateľskú komunitu a pomáhať podnikateľkám začať podnikať či rozvíjať ich podnikanie.

Každá z nás troch máme iné talenty a Soňa so svojimi exekutívnymi talentami a darom iniciovať zmenu, doplnila, čo nám chýbalo.

Vyriešili sme mnoho otázok o smerovaní OZ, na ktorých sme sa predtým nevedeli zhodnúť, pretože nám ukázala, ako si vytvoriť nadhľad, a aké otázky sa máme pri rozhodnutiach pýtať. Pomohla nám zorientovať sa v tom, čo je dôležité, a spoločne sme vytvorili harmonogram aktivít na ďalší rok, ako aj rozdelenie kompetencií.

Soňa vnášala do našich mentoringových stretnutí pokoj a rozvahu, a kládla nám správne otázky. Všetko vizualizovala a jasne definovala akčné kroky, ktoré máme realizovať. Upratali sme si v procesoch, máme plán na zjednodušenie, automatizáciu a delegovanie aktivít. A tak sme znovu získali inšpiráciu pokračovať v našich ambíciách pomáhať ženám podnikať.

Henrieta Filkorová, Silvia Milová, Lucia Langová

podnikanie-zenyzilina.sk

So Soňou sa stretávam na mentoringu už viac ako dva roky, a so spoluprácou som veľmi spokojný.

Soňa mi vždy vedela ponúknuť odborný pohľad z inej perspektívy, čo postavilo výzvy v mojom podnikaní do úplne iného svetla. Spolu s tým sa objavili nové riešenia a vyjasnili ďalšie kroky.

Začali sme s nastavovaním procesov pri komplexnejších úlohách. Vyčlenili sme si úlohy v rámci tímu, rozplánovali celý projekt a stanovili priority. Bolo to veľmi prínosné.

Neskôr sme v našej spolupráci pokračovali aj v období, keď sa mi menil celý biznis model a spolu sme si validovali jednotlivé biznis projekty, hľadali v nich príležitosti a výzvy. A v neposlednom rade sme si spolu prechádzali nejeden hiring, v ktorom bolo prínosné ako jej nadhľad, takisto aj jej skúsenosti.

Dušan Kadlec

Bloger a autor kníh, www.motivation-man.sk

Naša spoločnosť, ktorá medziročne dosahuje vysoký rast, musí riešiť otázku mapovania procesov, aby každý v spoločnosti vedel, aká je jeho úloha v kontexte smerovania a cieľov.

Dnes sú procesy komplikované, veľké a venuje sa im množstvo zamestnancov. Bez toho, aby vám Soňa Ondrejková pomohla v procesoch upratať, nemáte šancu rast udržať.

Spoločnosť s rýchlym rastom musí robiť rozhodnutia rýchlejšie ako korporácia, ale s objemom obchodu ako korporácia. Vďaka tomu sa vie presadiť oproti silnej konkurencii. Spôsob rozhodovania o zmenách a ich dopadoch vďaka procesnej analýze bude jednoduchší a tím zmenu rýchlejšie akceptuje a zrealizuje. Je to prvý a základný krok k skracovaniu a zefektívneniu procesov. Pre prípadne ďašie rozhodovanie o investíciách do inovácii, ktoré prinášajú ich merateľnú návratnosť je procesná analýza základom.

Soňu Ondrejkovú odporúčame každému, kto si prechádza podobným príbehom ako naša spoločnosť.

Ing. Ľuboš Ries

COO - prevádzkový riaditeľ, Prosight Slovensko

So Soňou som mala česť spolupracovať aj ako dodávateľ pri tvorbe jej biznis marketingovej stratégie a následne ako odberateľ, keď nám pomáhala zmapovať proces, ktorým stratégiu tvoríme.

Soňu považujem za veľmi pragmatického a zároveň vnímavého profesionála, ktorý má nesmierny talent pochopiť klientove potreby, klásť správne otázky a dokáže ho správne nasmerovať. Veľmi sa mi páčilo, ako doťahuje veci a vie jemne postrčiť klienta, aby dotiahol a zrealizoval potrebné aj on.

Pri celej spolupráci efektívne využívala viaceré nástroje a metódy a vďaka jej princípov efektívnej a slobodnej firmy nám pri spolupráci na procese niekoľkokrát nastal tak vzácny AHA efekt. Soňu si veľmi vážim nielen ako profesionála, ale aj ako človeka. Naša spolupráca bola veľmi príjemná a som jej vďačná za pomoc, ochotu a rady, ktoré nám poskytla aj nad rámec našej spolupráce.

MAG. Anka Sabolová

Biznis marketingový stratég, Levosphere

Spolupráca so Soňou nám vo firme otvorila oči. Počas covidu sme narástli zo 6 členov tímu na 15. Časť postupov sme mali nastavených, ale veľké množstvo procesov a komunikácie prebiehalo ústne. Dôležité informácie sa často stratili v množstve komunikácie. Novým kolegom trvalo viac ako 6 mesiacov kým sa dostali do tempa.

Na mapovaní procesov so Soňou sa nám pravidelne rozsvietila nad hlavou pomyselná žiarovka. Zladili sme statusy úloh naprieč projektami, zjednodušili postupy práce, nastavili štatistiky, odhalili množstvo miest, kde bola celá práca závislá len na jednom kolegovi.

Pomohlo nám aj skúmanie procesov z časového hľadiska. Našli sme miesta, kde ušetríme čas. Odhalili sme miesta kde sa môže niečo pokaziť a dohodli sme sa, ako to riziko minimalizujeme. Dávalo nám zmysel spísať pracovné inštrukcie.

Sonin prístup je mimoriadne detailný, precízny, profesionálny a odborný. Hoci išlo často o nové veci, vždy vedela pohotovo reagovať, poradiť a pomôcť nám veci správne nastaviť. Ukázala nám aj to, ako procesy dlhodobo zlepšovať a upravovať v náš prospech. Z týchto stretnutí budeme dlhodobo profitovať v obchode, realizáciách projektov, naberaní nových kolegov a mnohých ďalších oblastiach.

Tomáš Bugáň

CEO + Konzultant, www.bugesweb.sk

Vzdelávanie je kľúčové pre zásadné zmeny v našej krajine. Som učiteľka a mením vzdelávanie v školách, ale i v neformálnom vzdelávaní.

Soňa je naším dlhoročným PROBONO partnerom v mnohých  aktivitách vo vzdelávaní detí, mladých ľudí. Viac ako päť rokov sprevádza mladých ľudí v projektoch OZ https://cestykpodnikaniu.sk/ formou praktických workshopov, zameraných na sebarozvoj,  tímovú prácu, kreativitu či time manažment.

Aktuálne je naším partnerom aj pri vzdelávaní mentorov v Regionálnom centre podpory učiteľov/RCPU/ v Žiline. Tím RCPU mení  vzdelávanie priamo v triedach prostredníctvom mentoringu a aktivizujúcich workshopov pre učiteľov. Soňa rozhýbala procesy nastavenia tímu mentorov v RCPU.

Je vzácnym prínosom vo vzdelávaní v našom regióne, prepája svet reálneho pracovného prostredia so svetom vzdelávania, aktívne odovzdáva profesijné skúsenosti mladej generácii. Som jej vďačná za spoluprácu.

Renáta Fogeltonová

Riaditeľka RCPU, www.cestykpodnikaniu.sk

So Soňou sme absolvovali niekoľkomesačný biznis mentoring, ktorý do nášho podnikania vniesol úplne iný rozmer.

Predtým sme sa v biznis svete orientovali zväčša intuitívne a Soňa nám pomohla porozumieť mu a osvojiť si premýšľanie, ktoré nám v biznis prostredí umožňuje pohybovať sa tak, že všetky v tíme vieme, čo, prečo, a ako potrebujeme/ideme robiť. Sme za tento proces a Sonino sprevádzanie veľmi vďačné, pretože dali nášmu podnikaniu a fungovaniu pevné základy a štruktúru, o ktorú sa vieme v ďalších krokoch oprieť a zároveň posilnili naše kompetencie tak, že sa v tom všetkom cítime istejšie.

Prešli sme si spolu procesom kalkulácie reálnych nákladov celého výrobného procesu a pretavenia nákladov do cenotvorby. Vyjasnili sme si kompetencie. Vytvorili sme si zrozumiteľnú časovú os vízie a cieľov. Detailne sme si do vývojových diagramov zmapovali naše procesy výroby, výroby na sklad, vývoja a dizajnu produktov. To nám pomohlo ešte viac pochopiť, v čom sú naše rezervy, kde plytváme a čo musíme robiť inak.

Sonin prístup je veľmi ľudský a vecný. Bolo z nej cítiť úprimnú snahu o to, aby sme nášmu biznisu skutočne porozumeli a dokázali ho rozvíjať a vždy hľadala cesty, ako to dosiahnuť. Všetko nám dokázala veľmi zrozumiteľne a jednoducho vysvetliť a je naozaj obdivuhodné, ako pohotovo a do akej hĺbky dokáže premýšľať.

Šárka Minárik za Gubaňu

Gubaňa

Biznis mentoring od Soni bol úplne iný ako mentoring, ktorý sme mali predtým. Vtedy to bolo o konverziách, klikoch, SEO textoch a v podstate o neúspechu, keď prišla lacnejšia konkurencia.

Keď sme spoznali Soňu, boli sme si skoro istí, že v čase korony nemá zmysel ďalej pokračovať. Ani by nám nenapadlo, že nás Soňa prinúti opäť nahliadnuť na naše „korene“, na počiatočné úmysly a nadšenie, na naše hodnoty a vízie. Že nám ukáže cestu, ktorá za prvý mesiac z človeka neurobí úspešného podnikateľa, ale šťastného a takého, ktorý opäť verí tomu, čo robí.

Soňa nám okrem úprimného a udržateľného podnikania ukazovala aj systematickosť a kroky na zefektívnenie. Práve pravidelnosť mentoringov a jej akčné kroky nás naozaj motivovali posúvať veci dopredu. Čo bolo tiež vzácne je Sonin obrovský prehľad zaujímavej literatúry, ktorý neskutočne otvára obzory a pomáha upratať si svoje smerovanie.

Napriek tomu, že sa stále považujeme za hobby firmičku, sme veľmi vďační Soni, že nám ukázala, že aj táto cesta je momentálne v poriadku a nie je to neúspech. Vďaka nej vieme, že mať niečo, čo vychádza z úprimného vnútra a nesie v sebe naše hodnoty je viac, ako mať niečo, čo síce zarába ťažké peniaze, ale ide to proti nám samým.

Evka a Janči Mazancovci

www.barefu.com

Je výborný pocit, keď si najmete odborníka, o ktorom môžete povedať, že je na správnom mieste  a dodá vám presne to, čo potrebujete pre váš biznis.

Pomerne som náročná na ľudí a služby, ktoré si kupujem, preto u Soni veľmi oceňujem jej okamžitý prínos do môjho podnikania. Ušetrila mi veľké množstvo času, upriamila pozornosť na najdôležitejšie fakty a momenty, ktoré mám vo svojom Talent Centre riešiť.

Keďže som primárne zameraná na ovplyvňovanie a vzťahy s ľuďmi, Soňa mi doplnila presne tú časť, ktorá mi chýba – „exekutíva … „get things done, focus, tvorba profitu“. Ľudský a profesionálny prístup, ktorý Soňa prirodzene v sebe má, mi pomohol sa na túto exekutívnu časť vrhnúť s prehľadom a ľahkosťou.

Toto som potrebovala a biznis sa skutočne pohol. Podnikanie nie je len o dobrom pocite, ale aj o profite.

Jana Švarná

zakladateľka, www.talentcenter.cz

Svoj biznis som založil s tým, že chcem vybudovať veľkú, dobre fungujúcu firmu. Nevedel som si predstaviť, čo všetko to znamená. V istom bode začalo prinášať tempo rastu stále väčšie výzvy, na ktoré som nebol pripravený a dostatočne vzdelaný. Začal som si uvedomovať, že bez vytvorenia dobrého systému a procesov to nebude ďalej fungovať.

Práve vtedy som začal spolupracovať so Soňou. Spolupracujeme už takmer rok. Čo všetko sme dosiahli? Väčšina činností firmy je zmapovaných a máme k nim vytvorené manuály a pracovné inštrukcie. Odstránili sme tým jednu z bariér rastu.

Naučili sme sa kresliť procesné mapy a začali sme manažovať a zlepšovať procesy. Spoločne sa nám darí skrotiť rýchlo rastúcu firmu, čo nám umožňuje ďalej rásť a nestáť na jednom mieste. Silnieme ako firma a ako jednotlivci sa zdokonaľujeme. Vďaka množstvu praktických odporúčaní pracujeme na svojej efektivite a učíme sa manažérskym zručnostiam. Vďaka Soni sme určite na všetky biznis výzvy omnoho lepšie pripravení.

Jaroslav Chrapko - Satori

konateľ, www.dedoles.sk

V Mastermind skupine ROZHÝB SVOJ BIZNIS NÁPAD! som spoznala skvelých ľudí, ktorí sa potrebovali posunúť ďalej v podobných témach ako ja.

Program mal jasnú štruktúru s logickými celkami, ktoré na seba nadväzovali. Na každom stretnutí sme dostali zadanie, ktoré sme mali vypracovať, čím sme lepšie pochopili danú tému a tiež sme sa takto posúvali ďalej. Naše pravidelné stretnutia mi pomohli pozrieť sa na veci z iného uhla. Získala som potrebný nadhľad a vytvorila som si vlastný systém v mojom podnikaní.

Soňa túto skupinu viedla ukážkovo. Má ten dar ukázať vám smer, pomôcť vytvoriť vašu víziu a zároveň vás motivovať. Má nadpriemernú schopnosť vidieť súvislosti medzi vecami a prepájať ich. Jej Mastermind skupinu vrelo odporúčam nielen tým, ktorí s podnikaním začínajú, ale aj tým, ktorí chcú vo svojom podnikaní dosiahnuť ďalšie méty.

Zuzana Jojićová

Development Consultant & Business Coach, www.ascendco.sk

V poslednom roku a pol sme začali veľmi aktívne využívať rôzne mentoringy a konzultácie, aby sme posunuli naše podnikateľské aktivity na vyššiu úroveň. Je však pravda, že keď nám Soňa vstúpila do podnikateľského života, tak sme pochopili, že nie je mentor ako mentor.

Najväčšiu výhodu spolupráce so Soňou vidíme práve v tom, že všetko šije presne na našu mieru a zároveň rieši konkrétnu problematiku (najviac bolestivú vec)  v ten najsprávnejší čas. Vďaka tomu dokážeme predísť a aj predchádzame problémom, ktoré by mohli nastať. Zo skúsenosti z minulosti viem na 100% povedať, že by nastali.

Preto som veľmi vďačný za konzultácie a každú hodinu, kedy si Soňu pozveme do tímu. Je pravda, že niekedy sa nám ťažko prijíma spätná väzba, na druhej strane podnikám preto, aby som sa niečo naučil. O to viac ďakujem za tvrdú realitu a správne nastavené zrkadlo. A Soňa vie s týmto zrkadlom pracovať s veľkou zručnosťou a vášňou :).

Zároveň s istotou píšem, že hodnota, ktorú nám prináša, vysoko prevyšuje cenu služieb, ktoré poskytuje. Určite odporúčam zažiť a nazrieť cez jej zrkadlo do vlastného podnikania.

Jaroslav Ragas

founder, PEXTON Group

Soni, ty si rozhýbala svojou prítomnosťou môj biznis tak, že som nemala čas si dohodnúť s tebou ďalšie stretnutie, aby sme ho rozhýbali ešte viac. Pomohla si mi neskutočne. Utvrdila si ma v tom, že veci, ktoré som robila intuitívne neboli úplne od veci a teraz viem vedome s nimi narábať. To, čo hovoríš má hlavu a pätu, zmysel a vedie to k výsledkom. A hlavne nejdeš len po číslach, všetko zosúladíš aj s osobnými požiadavkami a s tým, čo v skutočnosti chcem.
Myslela som si, že som síce dobrá štylistka, ale nikdy zo mňa nebude dobrá podnikateľka. Veci okolo podnikania som brala ako nutné zlo. Aká škoda. Po tvojich konzultáciách mi všetko ide ľahšie, viac mi to páli v tejto oblasti a dokonca sa niekedy pristihnem, že ma to začína baviť. Uvedomujem si, že na každý problém existujú riešenia a ja už viem, ako ich vybrať a vyhodnotiť.

Ani sekundu času stráveného s tebou neľutujem, veď kto by nechcel rozhýbať svoj biznis, vždy sa dá robiť viac a pohľad odborníka je pre mňa vždy prínosom. Ďakujem ešte raz, si úžasná v tom, čo robíš – dokonalá!

Marcela Špalková

majiteľka, www.stylnamieru.sk

Rozhýb biznis som spoznal približne pred rokom. Soňu Ondrejkovú už dlhšie poznám ako našu zákazníčku a netušil som, čomu všetkému sa venuje.

Som majiteľom projektu Farmove (donedávna Svet Bedničiek). Je to debničkový systém, ktorý sa venuje predaju produktov od lokálnych roľníkov (farmárov) a výrobcov, a tým sa snažíme aj o ich podporu. Nie je jednoduché zosúladiť našich dodávateľov, pracovný systém a postup, ktorý u nás funguje s tým, aby zákazník bol dokonale spokojný. Aj preto som sa rozhodol osloviť Soňu k mentorovaniu mojej osoby, aby som tak pomohol Svetu Bedničiek rásť a posúvať ho ďalej.

Pri nej som si tiež utvrdil, že vedomosti, ktoré Soňa nadobudla počas dlhoročnej praxe v medzinárodnej spoločnosti sú veľmi ľahko aplikovateľné aj do nášho projektu. Navyše k tomu pridala svojský štýl a nové vedomosti, vďaka čomu vznikla veľmi dobrá súhra medzi nami.

Aplikovali sme jej rady formou pracovných postupov a iných návykov, ktoré sme si predtým ako mladý projekt vôbec neuvedomovali. Ja za seba môžem s určitosťou povedať, že som sa rozhýbal a to poriadne, pomohla mi odhaliť moje slabé stránky, osobnostný rast, ktorý som pri nej nadobudol pomohol nielen mne,  ale aj projektu Svet Bedničiek samotnému.

Peter Kindel

zakladateľ, www.farmove.sk

Z Mastermind skupiny ROZHÝB SVOJ BIZNIS NÁPAD! som získala vypratanú hlavu, štruktúrovanú cestu, ako si ísť za svojím cieľom, podporu a kvalitnú spätnú väzbu, inšpiráciu, nové návyky, poriadok v sebe a fungujúci systém.

Od nadšenca a „snílka“ som sa posunula k step-by-step realizátorovi. Získala som ešte väčší „drive“ a som pánom svojho času. Dáva mi to ešte väčší zmysel, že takto dokážem pomôcť samej sebe, a tým aj celej komunite. Soňa je pre mňa veľkou inšpiráciou, že to ide „zbaviť sa pohodlia korporátu“. Skupina ma zasa inšpiruje, že všetci na sebe makajú a aj ja mám chuť na sebe pracovať a byť príkladom pre svoje deti. Ukázať im, že si treba ísť za svojimi snami.

Inšpirujú ma aj ľudia, o ktorých som sa vďaka tejto skupine dozvedela. Cítim potrebu prispieť do tohto sveta niečím svojím. Naučila som sa zvládať ťažké situácie a robiť si mindmapu. Denne budem praktizovať naučené, kontrolovať si ciele a vytyčovať nové. Zotrvám v návykoch a prečítam si knihy, ktoré mi boli doporučené.

Alexandra Biehler

materská dovolenka

Soňa ma zhypnotizovala hneď na začiatku. Bola som na jej prednáške v Žiline. Mala v sebe niečo, čo ma pritiahlo. Už dávno som mala podnikanie uložené niekde v podvedomí, no bolo to pre mňa veľmi vzdialené. Cítila som, že sa nemôžem dlhú dobu pohnúť z miesta, túžila som však neskutočne po zmene a ako mama 2 detí, nemienila som sa vrátiť späť do práce, kde som trávila priveľa času. Na rodinu mi čas nezostával, tobôž nie pre seba samú.

Mastermind skupina ROZHÝB SVOJ BIZNIS NÁPAD! bola pre mňa to najlepšie, čo sa mi mohlo stať. Cieľom bolo zladiť prácu s rodinou. Skupina mi umožňovala vždy pravidelne si vyhradiť čas pre seba, no v konečnom dôsledku som ten čas mohla trávi aj viac s deťmi.

Upratala som si priestor naokolo, začala som pracovať na sebe, prekročila som komfortnú zónu aj tým, že každý z nás „makal“ na úlohách a mal zodpovednosť pred ostatnými členmi skupiny. V prostredí dôvery (keďže sme zdieľali všetci pred všetkými) som prekonávala svoje strachy a sústredila sa na svoj cieľ. Spätná väzba od ostatných bola pre mňa hnacím motorom, to ma posúvalo najviac a všetci sme boli neskutočne prepojení!!! Naučila som sa robiť si myšlienkovú mapu, čo bolo pre mňa veľmi prínosné. Vytvorila som si systém, ktorý ma nesmierne upokojil a postupne s vyčistenou hlavou som sa mohla sebarealizovať. Verím, že deťom, a nielen tým mojim, budem môcť odovzdať kúsok seba.

Soňa má úžasný ľudský prístup, má dar načúvať, vidieť súvislosti, pochopiť a psychicky podržať. Vždy mi dala praktické rady, ktoré som aj využila. Vidieť, že jej práca je pre ňu poslaním, a že ju napĺňa! Podnikanie už pre mňa nie je niečo obrovské, ale dá sa odkrokovať po malých krokoch, ktoré už robím. Soňa stojí pri mne aj naďalej a ponúka mi pomoc na mojej ceste aj po skončení skupiny, čo si veľmi vážim Soni a úprimne Ti ďakujem za tvoju podporu.

Zuzana Komosná

Manažment a sociálna práca? Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že spolu vôbec nesúvisia. Preto na mnohých humanisticky orientovaných školách sa vám v spomínanej oblasti nedostáva adekvátne vzdelanie. Možno si poviete, že škola vás ma predsa naučiť učiť sa. No ak ste v danej oblasti laik, len ťažko si vyberiete v kníhkupectve zo stoviek kníh tú, ktorá by bola pre Vás tou najvhodnejšou.

Práve preto, s odstupom času, vnímam možnosť zúčastniť sa Soniných workshopov ako najideálnejšiu. Soňa je profesionál, ktorý pre vás „ušije“ workshop na mieru. Vovedie vás do obrazu a vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam dokáže excelentne objasniť a naučiť manažérskym zručnostiam i ľudí, ktorí sa nepohybujú v biznise. Aj pre nich je dôležité, aby vedeli správne manažovať nielen svoju prácu, ale i prácu veľkého tímu kolegov v prospech klientov – seniorov a ich rodín. Či si to chceme priznať alebo nie, i v tejto oblasti je manažment veľmi dôležitý.

Práve z toho dôvodu odporúčam Sonine workshopy i ľuďom, ktorí sa vôbec nepohybujú v biznise. Určite budú spokojní.

Barbora Drexlerová

zástupkyňa riaditeľa, Dom Seniorov Pezinok n. o.

So Soňou som sa stretla, lebo som potrebovala urobiť poriadok v cenotvorbe produktov. Keď sme sa spolu rozprávali o fungovaní našej firmy, Soňa zamierila svoje otázky aj smerom k množstvu úloh a kompetencií, ktoré som na seba za tie roky fungovania firmy prevzala.

Vďaka jej cvičeniu, ktoré sme na konzultácií spolu urobili, som pochopila, ktorými činnosťami prinášam firme hodnotu, ktoré by som mala delegovať a na čo sa sústrediť, aby som mala zo svojho podnikania naďalej radosť a necítila sa zahltená a preťažená.

Sonine odporúčania som dala do praxe takmer okamžite. Fungujú a ja som spokojná, že svoj čas venujem zmysluplným činnostiam, ktoré firme pomáhajú rásť.

MSc. Martina Koóšová, PhD.

www.kooswinery.com

Na začiatku roka 2018 som sa rozhodol, že rozbehnem podnikanie a vytvorím niečo, pre čo som sa nadchol. Keďže som nevedel, čo všetko je k tomu potrebné, aby sa veci dali do pohybu a moje sny sa premenili na skutočnosť, obrátil som sa na Soňu.

Poznám ju a veľmi dobre viem, že ak by som potreboval s čímkoľvek pomôcť, ona je ten správny človek, ktorý vie vypočuť, zhodnotiť a poradiť, čo, kedy a ako by malo fungovať, aby všetko bolo v poriadku. Preto som sa s mojim zámerom obrátil práve na ňu.

Po rozhovore so Soňou som zistil a pochopil, že ak by som sa pustil do tohto projektu svojou cestou, tak by to bola zdĺhavá a náročná cesta. Absolútne som nemal predstavu, čo všetko je potrebné vedieť a na čo sa zamerať, aby veci fungovali tak, ako majú.

Veľmi jednoduchými a cielenými otázkami mi pomohla vytvoriť mindmapu, vďaka ktorej som sa zamyslel a prehodnotil svoj pohľad na veci potrebné k zrealizovaniu môjho cieľa. Veľmi oceňujem každý rozhovor so Soňou, pretože je to veľký prínos a bez jej pomoci by to bolo veľmi náročné.

Peter Balšan

Učím na strednej škole a mojou vášňou je vzdelávanie mladých. Na Mastermind skupine ROZHÝB SVOJ BIZNIS NÁPAD! som pochopila našu jedinečnosť: prepájame mládež s podnikateľmi. Začala som aktívne ponúkať školám a mladým ľuďom aktivity OZ Cesty k podnikaniu podporujúce podnikateľské myslenie.

Kľúčové boli pre mňa témy od hľadania vlastného prečo, cez myšlienkovú mapu až po biznis model. Postupnými krokmi som našla možnosti, ako môžeme ponúkať svoje aktivity a zasiahnuť čo najviac ľudí. Organizujeme pravidelné diskusie podnikateľov so študentami na školách. Pod záštitou županky sme zorganizovali prvý ročník konferencie Budúcnosť tu a teraz za účasti 130 študentov a 8 úspešných podnikateľov z celého Slovenska.

Na Mastermind skupine som spoznala ľudí, s ktorými som začala aktívne spolupracovať. Dvaja účastníci z našej Mastermind skupiny sa už zúčastnili aktivity s mládežou na letnom Campe mladých podnikateľov v Žiline. Soňa je tiež našou dobrovoľnou lektorkou na viacerých aktivitách. Získala som odvahu a praktické návody. Na spätnej väzbe mladých ľudí vidím, že to stojí za to.

Renáta Fogeltonová

OZ Cesty k podnikaniu

Soňu som oslovil, pretože som počul, že vie podnikateľom pomôcť zefektívniť procesy a uvoľniť tak čas pre dôležitejšie veci ako každodenný chod firmy. Po pár konzultáciách som pochopil, že skutočne to, čo je na firme najhodnotnejšie, je know-how, no pokým nie je spísané, nemá až takú veľkú hodnotu.

Na jej podnet som začal písať pracovné postupy a návody, čo nám pomohlo veľmi rýchlo zaučiť nového človeka a ja už nedostávam otázky: „Ako sa robí…?“

Michal Hrehuš

founder & CEO I Can Academy

Mastermind skupina ROZHÝB SVOJ BIZNIS NÁPAD! mi poskytla reálny pohľad na to, čo chcem. Dostal som nasmerovania, ktoré mi zreálnili a pomenovali konkrétne kroky, ktoré potrebujem urobiť. Verím, že ma doslova uchránili od problémov, ktoré by som na začiatku nevedel, že mám riešiť.

Najhodnotnejšie boli pre mňa dva veľmi podstatné prvky: Riešil som tu strachy, ktoré mi bránia napredovať  v tom, čo chcem. Zároveň som riešil, čo konkrétne mám robiť, aby som tento strach pociťoval čo najmenej. Pretože keď viem, čo konkrétne mám robiť, tak ma to nedáva do stresu.

Andrej Mažáry

http://www.amcreation.sk/

Veľmi oceňujem Sonin prístup, pretože vie trefne pomenovať problém, ktorý aktuálne riešim. Samozrejme okrem toho vie navrhnúť efektívne riešenie.

Pomohla mi zorientovať sa v množstve úloh, ktoré som mal pred sebou a jasne nastaviť priority a ciele. Všetko sme pekne rozdelili do kategórií, na ktoré by som sám neprišiel. Po stretnutí so Soňou som mal čistú hlavu a mohol som sa venovať dôležitým úlohám bez toho, aby som rozmýšľal nad niečím iným.

Ľuboš Sabo

sales director, www.visibility.sk

Potreba zmapovať procesy v Merchyou prišla s plánovaným prechodom na nový ERP systém. Správne zadanie pre implementačnú firmu bolo doslova kľúčové. Dovtedy sme boli presvedčení, že vieme, ako to vo firme funguje, poznáme naše „workflows“, ktoré idú dobre.

Pri samotnej analýze, ktorou nás Soňa viedla, sme zistili, že to vlastne úplne presne nevieme a nemáme ich nikde zosumarizované, zakreslené, skrátka zmapované. Tiež je dôležité, aby sme ich udržovali aktuálne, pretože procesy sa môžu meniť a ľudia potrebujú jasne vedieť, čo majú vo firme robiť, čo ich práci predchádza, a čo po nej nasleduje.

Vďaka konzultácií so Soňou sme si, ako majitelia firmy, uvedomili všetky súvislosti chodu firmy a tiež dôsledky, ktoré môžu nastať, pokiaľ by si ľudia svoju prácu nerobili dobre.

Šimon Šišovič

konateľ, MERCHYOU s.r.o.

V našich firmách máme na manažérskych pozíciách veľa mladých ľudí, ktorí na jednej strane riadia teamy a na strane druhej sami zbierajú skúsenosti.

Soňa nám pomáha proces „dozrievania leadrov“  akcelerovať a priniesť svoje skúsenosti do individuálnych prípadov skrz celé portfólio. To je niečo, čo pri našom rýchlom raste nedokážeme interne zastrešiť.

Som veľmi rád, že som spoznal Soňu, s ktorou máme dlhodobú spoluprácu a sme veľmi spokojní 🙂 Ďakujem za všetko.

Michal Hradil

Founder & CEO, Hyperia Group, s.r.o.

Soni, Tvoja pomoc s cenotvorbou mi pomohla upratať si v tom, do čoho investovať čas a energiu, a do čoho nie. Pomohla si mi nastaviť ceny a služby tak, aby boli spokojní klienti i ja.

Keď som videla, aké mám skutočné náklady (mnohé boli skryté a netušila som o nich), začala som viac dbať, kde a do čoho investujem. Dala si mi komplexný, jasný návod, ako si kedykoľvek poradiť s cenotvorbou nového produktu, či služby.

Zároveň si mi poskytla zrkadlo, kde sa má moja cenová hladina pohybovať, aby moje podnikanie  dlhodobo prosperovalo. Je pravda, že čísla niekedy nepustia. Treba sa o ne v podnikaní opierať. A sranda bola, že sme sa aj logicky dopracovali k cene, ktorú som intuitívne vnímala, že by taká mala byť.

Nepozeráš len na čísla, ale riešiš klientka komplexne – zohľadňuješ jeho potreby, koľko hodín chce a môže pracovať, koľko klientov mesačne zvládne energeticky a potom to vieš prepojiť s tými číslami a cenami. To je umenie, ktoré vedie k situácii, že sú všetci spokojní – aj ja aj moji klienti.

Marcela Špalková

majiteľka, www.stylnamieru.sk

Na základe odporúčaní od Soni, sme dokázali rásť rýchlym tempom a s menšími problémami. Pri biznis rozhodnutiach nám chýbali dáta. Spoločne sa nám podarilo identifikovať, ktoré údaje by sme mali sledovať, aby sme vedeli riadiť firmu, jej rast, predikovať presne náklady, či pracovné kapacity. Dáta sú nevyhnutné pri vykonávaní dôležitých rozhodnutí a jeden z najdôležitejších vstupov pri tvorbe biznis stratégie.

Ďalším veľkým problémom vo firmách je komunikácia. Spoločne sme navrhli systém komunikácie tak, aby sme zvýšili informovanosť na všetkých úrovniach firmy. Soňa nám pomohla aj s návrhom rozdelenia kompetencií a pomohla vytvoriť organizačnú štruktúru firmy.

Jaroslav Chrapko - Satori

konateľ, www.dedoles.sk

Pre obchodný tím sme zorganizovali workshop a bol to dobrý nápad. Vďaka tomu, ako Soňa workshop viedla, sme sa dostali do takej hĺbky, akú si počas bežného pracovného dňa z časových dôvodov nemôžeme dovoliť. Bolo užitočné mapovať každú činnosť, ktorá sa v procese obchodu deje od začiatku až po jeho koniec. Soňa kládla trefné otázky, vďaka čomu boli členovia tímu schopní jasne identifikovať, kde sú slabé miesta procesu, ktoré nám môžu znižovať predaj, a kde chýbajú dohodnuté pravidlá, ktoré by proces zjednodušili. Navrhli sme niekoľko spôsobov, ako účinnejšie pracovať s kapacitou tímu podľa zložitosti úloh, ktoré prichádzajú. Tým sme sa na neho mohli pozrieť z novej perspektívy, nájsť slabé miesta, vypustiť ich alebo nahradiť novým postupom.

Je cítiť že Sonina prax z korporátneho prostredia dokáže priniesť potrebný poriadok do firmy. Veľkým plusom je aj to, že proces, keď ho už máme dokončený, je výborne použiteľný pre nových zamestnancov pri adaptácií v novom zamestnaní. Zamestnanec sa má o čo oprieť a nemusí sa svojho skúsenejšieho kolegu 100 x vypytovať to isté! Chceme, aby naše procesy boli jednoduché, flexibilné a tak účinné, aby si aj zákazník všimol pozitívnu zmenu v rýchlosti a kvalite jeho obslúženia v našich stavebninách. Prínos Soni cítim najmä v tom, že dokázala dať na papier, jasne vizualizovať a optimalizovať procesy, ktoré „nejako“ vznikli z predajnej praxe, ale držali sme ich len v hlavách.

Andrej Kubaška

konateľ, www.k-store.sk

Vďaka niekoľkým konzultáciám so Soňou sme so spoločníkom v projekte iBA upratali všetky procesy a získali nadhľad nad tým, čo je v danej, zdanlivo neriešiteľnej situácii to najdôležitejšie. Zrazu sme získali odpoveď na otázky, s ktorými sme si mesiace nevedeli rady a výrazne ovplyvňovali aj výkon našich zamestnancov.


Soňa má vynikajúcu metodológiu, vďaka ktorej si „spravíte poriadok“ vo firme a budete presne vedieť, čo, kedy a ako urobiť, aby vaša firma rástla.

Tomáš Bugáň

co-founder of iBA

Vo chvíli keď som sa prihlásil do Mastermind skupiny ROZHÝB SVOJ BIZNIS NÁPAD!, chcel som začať podnikať. Cvičenia z programu som si robil poctivo. Tak som zistil, že chcem ľudí učiť prezentovať, komunikovať…

Za 6 mesiacov od ukončenia skupiny som už zorganizoval 80 hodín workshopov v 6-tich rôznych inštitúciách/firmách. A mám živnosť. 🙂

Čo mi najviac pomohlo? Téma o prekonávaní strachu. Že strach je normálny a treba ho prekonať/prerámcovať. Konkrétne mi to pomohlo v tom, že som začal ľuďom a firmám rozprávať o tom, čo robím a začal som sa “predávať”.  To viedlo k spolupráci s firmami ako Amazon, DentsplySironam a Slovenskou akadémiou vied.

Lukáš Štecák

kouč a trenér (Team collaboration)

Po našom stretnutí mi napadla takáto spätná väzba: Hovorí sa, že pri poskytovaní služby sa častokrát nepredáva produkt, ale pocit.

Pri tebe mám vždy presne tento stav, že poskytuješ pocit. Ako sa tak pozorujem, vždy po našom stretnutí, mám vo svojich veciach jasno. Pred sebou mám jasné kroky, ktoré idem robiť. Takže ešte raz ti naozaj veľmi pekne ďakujem a idem „makať“.

Katarína Lukáčová

konateľka, MUZA s.r.o.

Pre mňa bolo veľkým prínosom, že program mal koncept a štruktúru. Zrazu som na to všetko v podnikaní nebola sama. Absolvovala som všetkých 10 častí programu Mastermind skupiny ROZHÝB SVOJ BIZNIS NÁPAD! a bol to veľmi hodnotne investovaný čas a peniaze.

Úlohy v programe ma prinútili zamyslieť sa nad chodom a manažmetom môjho biznisu. Prehodnotila som, ako premýšľam nad svojou firmou, jej budúcnosťou, portfóliom a jedinečnosťou. Urobila som niekoľko zmien v smerovaní firmy. Doporučujem každému, kto hľadá reštart svojho podnikania a kvalitné spätné väzby od mentorky aj účastníkov. Lebo tie len tak vonku nedostane.

Jana Švarná

zakladateľka, www.talentcenter.cz

Konzultácia so Soňou bola pre mňa veľkým prínosom. Soňa kládla veľmi správne otázky a vie poukázať na tie správne body.

V našom procese som si uvedomila dôležitosť určitých zásadných vecí, ktoré bolo potrebné dať do popredia a znamenalo to pre mňa nový rozmer danej situácie, odľahčenie a príjemné riešenie, ktoré je zároveň prirodzené mojej osobe a samozrejme prospešné pre moju firmu.

Mária Malecká

founder, www.intimi.sk

Mastermind skupina ROZHÝB SVOJ BIZNIS NÁPAD! mi pomohla si utriediť priority a lepšie plánovať. Po materskej dovolenke som znovu nadobudla zdravé sebavedomie a guráž vrátiť sa do procesu rozvoja prostredníctvom zamestnania s čiastočným úväzkom. Svoj biznis som zatiaľ nerozbehla, no plán mám definovaný.

Kľúčové boli pre mňa témy: „Plánovanie“, „Vytvorte si systém“, „Konajte napriek strachu“. Zásadne mi všetky nadobudnuté skúsenosti pomáhajú v každodennom fungovaní doma aj v zamestnaní. Výsledkom je spokojná mama a partnerka, čo výrazne vplýva na moje okolie.

Pavla Baďurová

Soňa pre môj vzdelávací web pripravila sériu odborných prezentácií k vzdelávaniu manažérov. Môžem len povedať, že s obsahom aj formou som veľmi spokojný. Sú vysoko odborné, zaujímavo napísané, a čo je najdôležitejšie, plné príkladov a praktických odporúčaní. V jej práci sú evidentné rozsiahle manažérske skúsenosti, schopnosť pochopiť problém, ísť do hĺbky a navrhnúť individuálne riešenie.

Peter Paška

konateľ, Creative Web, s.r.o.

S myšlienkou vstúpiť do vôd podnikania, ísť za tým, k čomu ma volala moja duša, som sa pohrávala už dlhšie. Cítila som, že aj keď niečo robím ako koníček, chcem to posunúť na vyšší level. Stále som však v kútiku duše pochybovala, strach z neznámeho mi bránil prekročiť zónu komfortu. A takto to trvalo takmer pol roka. No potom som sa rozhodla.

Na svoje narodeniny som si venovala darček – konzultáciu so Soňou. Počas tých spoločných 3 hodín sme spolu rozanalyzovali ako to aktuálne mám, kde mám svoje „slabé“ miesta, kadiaľ si odčerpávam svoje energetické zdroje. Zároveň sme si prešli aj môj biznis plán – to, na čom chcem začať stavať základy mojej novej cesty v rámci poslania. Na konci stretnutia som zrazu pred sebou videla tú cestu úplne jasne. Pri spoločnej práci sme spravili krásnu mindmapu, aj načrtli môj budúci cash flow. Keď som to takto jasne uvidela pred sebou, už nebol priestor na váhanie, na nejaké oblúky… rozhodla som sa. Prišiel čas vykročiť na novú cestu… a tak po nej pomaličky ukrajujem prvé metre.

Venovať si takýto darček v podobe konzultácie boli pre mňa jedny z najlepšie investovaných peňazí v poslednej dobe. Ďakujem za to… pretože dnes mám svoj spoločne vytvorený biznis plán na mojej nástenke vízii a pozerám sa naň vždy, keď sa zobúdzam aj zaspávam. Je pre mňa tým povestným majákom, ktorý mi určuje smer. Preto konzultáciu so Soňou odporúčam každému, kto možno ešte váha, kto potrebuje mať argumenty „na papieri“ čierne na bielom, kto si potrebuje utriediť myšlienky a dostáť jasný signál, kadiaľ má smerovať svoje ďalšie kroky pri napĺňaní svojho poslania.

Daniela Krušinská Trudičová

certifikovaná lektorka, https://cestavedomejzeny.sk/

Poznám len málo ľudí tak seba-organizovaných ako je Soňa. Jej osobné kvality ju rýchlo vyšvihli na vedúcu pozíciu v Hewlett-Packard Slovensko.

To ešte nie je nič výnimočné. Ona tam však dokázala ľudí počúvať, snažila sa ich pochopiť a mala rešpekt a úctu k ich skúsenostiam a schopnostiam. Veď čo vás motivuje viac ako to, že váš šéf chápe, v čom ste dobrý, dôveruje vám a nechá vás to robiť? A keď to váš šéf dokáže skĺbiť s potrebami organizácie – niet lepšej organizácie – a niet lepšieho šéfa.

Eduard Čajági

manažér RDC, Hewlett-Packard Enterprise Slovakia

Som vizionársky typ podnikateľky. Mám množstvo nápadov na nové projekty a často ich realizujem samostatne. Akonáhle sa však pustím do realizácie, prichádzajú ďalšie nápady a ja vymýšľam komplikovanejšie a dokonalejšie verzie mojich projektov.

Do tohto procesu vstúpila Soňa, ako môj biznis mentor, ktorá je systematická a ako stvorená na exekutívne činnosti. Jednoducho vie, ako veci robiť. Vďaka biznis mentoringu s ňou mám jasné kroky, na ktorých pracujem a svoju víziu realizujem.

Pomohla mi aj identifikovať, čo mi chýba k tomu, aby som sa mohla pustiť do plnenia svojej vízie. Navrhla zmeny v mojom tíme, ukázala mi kde a ako začať. Pravidelne sa s ňou radím ohľadne progresu svojich projektov a jej spätná väzba mi vždy pomôže vrátiť sa nohami na zem a plynulo pokračovať tak, aby som sa s projektom posúvala vpred. 

Mária Bernáthová

https://www.prolook.sk/

I worked with Soňa for several years, and witnessed her taking over challenging roles and projects. And she always strove to deliver great business results keeping in mind peoples well-being and maintaining good relationships.

She is professional who I can recommend as being able to advise others about leadership, process and project management and other areas of expertise related to management.

Stuart Ashford

general manager, Piano Slovakia

Na Soninom mentoringu sa mi páči najmä jej prístup k otvoreniu očí, ktorý je citlivý a zároveň nekompromisný. Stretli sme sa na pracovných sedeniach zrovna v čase, keď som vedela ČO predávam, ale vôbec nie PREČO. Inšpirovala ma hľadať esenciu môjho podnikania, vďaka čomu sa cítim oveľa stabilnejšie v tom, kto vlastne profesne chcem byť teraz, aj v budúcnosti. 

Tiež mi ukázala funkčnosť procesov vo firme, a kde zbytočne strácam čas i financie. Vzbudila vo mne úvahy o podnikateľských aktivitách, ktoré som dovtedy brala ako „asi sa to tak robí všade, tak to budem robiť aj ja.“ Veľa zbytočných vecí som dokázala eliminovať, odovzdať, transformovať. Vyzdvihujem aj to, že sa na veci vie pozerať z viacerých uhlov pohľadu a všetko zrozumiteľne vysvetliť a vytvoriť konkrétne akčné kroky do praxe. 

Mária Lomnická

www.zenavpohybe.sk

Spolupráca s p. Ondrejkovou bola na vysokej profesionálnej úrovni.  Spracovala pre nás kompletný procesný audit celej firmy.

Dokázala od nás a našich ľudí presne zistiť, ako proces v praxi robia. Bola schopná nám aj poradiť, ako sa dajú veci robiť jednoduchšie, efektívnejšie, menej prácne – automatizovane. Pomáhala nám odstraňovať úzke miesta, upozorňovala na budúce úzke miesta, ktoré môžu nastať.

Výsledok procesného auditu splnil očakávania. Získali sme presný popis procesov v procesných mapách, vrátane úzkych a kritických miest a akčných krokov k ich zlepšeiu. Časť z nich sme už odstránili a postupne prechádzame ďalšími kritickými miestami, ktoré postupne meníme a zlepšujeme. Našim cieľom je zvýšiť výkonnosť a efektivitu závodu a úplne odstrániť plytvanie. Preto považujeme spoluprácu za úspešnú.

Ing. Tatiana Telecká, Ing. Tomáš Železník

TC Contact

Obdivujem pragmatické a samostatné ženy, ktoré majú odvážne ciele. Soňa je presne taká. Spoznala som ju na skupinových workshopoch.

Keď sa s nami začala rozprávať, môj skeptický prístup sa v minúte rozplynul. Dostala ma svojimi skúsenosťami, vecnými odpoveďami a profi prístupom. 

Po skončení série workshopov som s ňou pokračovala aj v individuálnom mentoringu. Veľmi mi pomohla utriediť si myšlienky a vyriešiť problémy, s ktorými som ako tímlíder zápasila

Žiadne plytké reči a omáčky. Soňa ide tvrdo po jadre veci a výkone a vie doslova hacknúť každý problém.

Naučila ma veci, ktoré sa vo všeobecných motivačných a odborných článkoch nedočítate. Moja obľúbená veta znie: líder hovorí posledný. 

Michaela Ďurovičová

PPC tímlíder, Hyperia

U Soni na Mastermind skupine ROZHÝB SVOJ BIZNIS NÁPAD! sme prechádzali konkrétnymi technikami a ja som si ujasnila, prečo vôbec chcem podnikať, a ako prekonať strach z toho vôbec do toho ísť.

Uvedomila som si, čo všetko mám (know-how, schopnosti, skúsenosti) a pochopila som, čo ma napĺňa. Na prekonanie strachu som sa naučila techniku „odpočítavania ako raketa“, ktorú používam doteraz. Aj táto téma mi pomohla pochopiť moje mentálne procesy, to prečo veci odkladám alebo sa váham rozbehnúť. To mi dalo uvedomenie, že mám možnosť „preprogramovať sa“.

Michaela Fuleková