Mastermind skupina – vďaka nej som začala úspešne podnikať

Som členkou Mastermind skupiny, ktorá funguje už tretí rok. Len málokto z môjho okolia už o tomto koncepte počul. Práve na týchto záhadne znejúcich stretnutiach dávam a prijímam najviac spätnej väzby, vďaka čomu rastiem.

Čo je Mastermind skupina?

Už v roku 1925 Napoleon Hill definoval Mastermind skupinu ako spojenie dvoch alebo viacerých intelektov (myslí), ktoré pracujú v perfektnej harmónii na dosiahnutí definovaného cieľa, pričom úspech neprichádza bez spolupráce s ostatnými.

Aj takí úspešní ľudia ako Benjamin Franklin, J.R.R. Tolkien, Henry Ford a Thomas Edison sa pravidelne stretávali s ľuďmi, ktorí mysleli podobne ako oni. Navzájom si pomáhali rásť a dosahovať vlastné ciele. Koncept Mastermind skupiny používa aj jeden z najbohatších mužov sveta – Bill Gates.

Môj život „pred“ a život „po“ Mastermind skupine

S istou dávkou nadhľadu delím svoj život na „pred Mastermind skupinou“ a „po Mastermind skupine“. Najmä preto, že som vďaka tejto skupine získala odvahu na obrovskú životnú zmenu. Z manažérky v korporácii sa stala podnikateľka.

Úprimne, podnikanie nikdy nebolo mojím snom. Mám rada stabilitu a istotu, čo podnikanie určite neponúka.

Podnikanie ma núti riskovať vlastné peniaze aj moje meno. Podnecuje ma, aby som prekonala strach, keď idem k novému zákazníkovi a neviem čo ma čaká. Poháňa ma, aby som nezaspala na vavrínoch a stále bola v strehu kvôli novým príležitostiam.

Avšak pochopila som, že mi ponúka oveľa viac. Radosť z práce a zmysluplnosť, ktorú pociťujem, keď moje konzultácie pomáhajú klientom riešiť ich problémy a rozvíjať ich biznis. Robím prácu, ktorá ma baví a napĺňa. A to je najviac.

Mastermind skupina – Naozaj to funguje?

Možno sa ma pýtate, ako som vedela, že to bude fungovať? Nevedela. Trvalo mi rok, kým som sa rozhýbala k činom. A práve stretnutia Mastermind skupiny naštartovali môj transformačný proces.

V Mastermind skupine je nás šesť. Jedného z nich som poznala asi 2 mesiace, zvyšných štyroch vôbec. Zaujal ma koncept, ale netušila som, čo od toho môžem čakať. Stretávame sa každý týždeň, v rovnaký deň a v rovnaký čas. Tam končí zoznam nemenných vecí.

Každý z nás je iný: vekom, skúsenosťami, plánmi do budúcnosti, povahou, aj temperamentom. To, čo nás spája, je chuť učiť sa od druhých. Ochota prijímať spätnú väzbu, ktorá často krát provokuje naše ego a „útočí“ na naše zlozvyky.

Prijímame spätnú väzbu, pracujeme na sebe, meníme sa a vďaka nej sa posúvame vpred. Hoci každý z nás pracuje na svojej vlastnej biznis, či osobnej výzve, navzájom sa podporujeme. Dokonca vznikli aj zaujímavé biznis spolupráce tým, že navzájom prepájame sieť svojich kontaktov.

Čím je Mastermind skupina taká výnimočná?

Energiou. Neskutočnou energiou, ktorá visí vo vzduchu, je v každom slove, v každom „AHA“ momente.

Predstavte si, že sedíte na tzv. „hot seat“ (horúcom kresle). Pred vami je päť nesmierne šikovných ľudí, ktorí už podnikajú. Vašou úlohou je zosumarizovať, čo sa vám za uplynulý týždeň podarilo zrealizovať, aby ste sa o krok bližšie dostali k svojim cieľom. Pre mňa by bolo nepríjemné a zahanbujúce sedieť tam a povedať, že som nikam nepokročila.

Na výhovorky tu nie je nikto zvedavý.

Avšak, ak natrafím na nejaký skutočný problém, s ktorým si neviem rady, môžem sa spoľahnúť, že aspoň jeden z nich sa už v podobnej situácii ocitol.

Nemáte skúsenosti a neviete kde začať?

Mastermind skupina JE VO MNE VIAC

Môžete si byť istý, že členovia Mastermind skupiny vám poradia, dajú tip, odporučia kontakt, vedia o knihe, či článku, povedia čo im funguje. Prípadne otvorene skritizujú postup, prístup, zmýšľanie, taktiku, kroky, nástroje aj výsledky. Dajú vám čokoľvek, čo podľa ich skúseností môže fungovať lepšie.

Je nesmierne cenné počuť 5 názorov, často krát aj protichodných. Ale o to tu nejde. Takmer vždy si poviem: „Takto som sa na to ešte nepozrela.“ Získam nadhľad a riešenie situácie vždy moje podnikanie posunie vpred, o krôčik alebo míľový krok. Sme naozaj rozdielny a predsa si vieme navzájom pomôcť, podporiť sa, ale aj úprimne a otvorene povedať svoj názor.

Keď niečo chceš, choď do toho!

Mastermind skupinaAko mi pomohla Mastermind skupina, aby som urobila také vážne rozhodnutie?

Kľúčovým bolo, že som so skupinou všetko zdieľala. Pocity a zmeny, akými som prechádzala v práci. Aké kroky som urobila, aby som zistila, kam chcem nasmerovať svoju ďalšiu kariérnu cestu.

Postupne som nadobudla to hlboké vnútorné presvedčenie, nevyhnutné na takú veľkú zmenu. Išla som do hĺbky vzťahov, do svojho vnútra a počúvala som, čím všetkým si prešli členovia Mastermind skupiny, a čo im skutočne pomohlo. Zdieľali sme skúsenosti a vedomosti z biznisu, i života.

Občas bolo tvrdé počuť, že sa nikam neposúvam. Avšak neustála spätná väzba na všetko, čo som s nimi zdieľala, bola rozhodujúca. Nastavili mi zrkadlo a hovorili mi:

Keď niečo chceš, choď do toho!
Bez výhovoriek, ospravedlňovania alebo nečinnosti.

A tak teraz podnikám, pomáham firmám stabilizovať sa a rásť. Píšem články o témach, ktoré milujem. Robím to, čo ma baví a čo mi ide najlepšie. A práve o to tu ide.

Chcete vo svojom podnikaní rásť? Chcete sa rozvíjať aj osobne? Máte zázemie, ktoré vás v týchto plánoch podporuje? Ak nie, potom Mastermind skupina – JE VO MNE VIAC (ak s podnikaním len začínate) alebo Mastermind skupiny –  FUNGUJÚCA FIRMA, či SLOBODNÁ A ZRELÁ FIRMA sú pre vás to pravé „orechové“.

Aj Jim Rohn (americký podnikateľ, autor a motivačný rečník) hovorí: Sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času.

Chcete sa poradiť o vašom biznise a naštartovať ho vďaka otvorenej spätnej väzbe s využitím mojich skúseností? Napíšte mi, veľmi rada vám s tým pomôžem. Úvodná konzultácia v rozsahu 1 hodiny je zdarma, nie je nad čím rozmýšľať.

Verím, že podnikanie prináša do života slobodu a tým mu dáva väčší zmysel. Preto inšpirujem ľudí a tvorím komunitu podnikateľov, ktorí s vášňou napĺňajú svoje poslanie. Toto je Slovensko, na ktorom chcem žiť.

Pomáham ľuďom premeniť ich nápad a nadšenie na úspešné a fungujúce podnikanie. Malým a stredným podnikateľom ukazujem jednoduché a účelné riešenia, ako čo najlepšie dosiahnuť vlastné biznis ciele.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité pre účel spracovania tohto komentára.