Prečo som sa rozhodla podnikať,
keď som po tom 
nikdy netúžila?

Lebo mi to dáva zmysel a našla som v tom svoju vášeň.

Aj preto neustále dobrovoľníčim na rôznych študentských „campoch“.
Nech čo najviac toho, čo som sa naučila, zmysluplne odovzdám ďalej.

Soňa Ondrejková

Event Kokpit manažéra

Žilinská IT firma Dataquest tvorí automatizované a metodické riešenia pre firmy, ktoré chcú riadiť financie na základe dát.

Pre účastníkov workshopu pripravili praktické ukážky toho, aké dáta sledovať, kam ich ukladať, a ako ich vyhodnotiť pre optimálne vedenie firmy a predvídanie jej vývoja.

V panelovej diskusii sme diskutovali o tom, ako v reálnom živote firiem ukázať nielen majiteľovi, ale aj ľuďom vo firme, že im dáta a zmapované a efektívne nastavené procesy uľahčia život, a prinesú viac slobody do ich rozhodnutí.

Camp mladých podnikateľov 8/2023

Čo nás čaká v budúcnosti, a ako sa na ňu pripraviť? Zhodli sme sa, že je užitočné zostať aktívny, nečakať, čo sa stane, ale konať! Vzdelávať sa, hľadať cesty, ako realizovať svoje sny, spájať sa do zmysluplných komunít a za každých okolností zostať ľudský.

Takto v skratke o panelovej diskusii so skvelými podnikateľmi zo Žilinského kraja a Bratislavy, a bývalými absolventami Campu mladých podnikateľov.

Víkend mladých podnikateľov 2/2023

Čo môžem urobiť, aby som svoj potenciál využil čo najlepšie a pritom, aby to bolo zábava?

Poďme sa ponoriť do vlastnej kreativity cez myšlienkové mapy, a tak nájsť odpovede na svoje otázky. Urobme krok bližšie k druhým a naučme sa zrozumiteľne komunikovať s princípmi transakčnej analýzy. A tiež urobme krok k sebe a spoznajme svoje hodnoty.

Zistime, či naše vysnívané hodnoty naozaj aj žijeme. Poďme na to!

Camp mladých podnikateľov 8/2022

Rozumej sám sebe! Spoznaj svoje motívy, zoznám sa s nástrahami svojho mozgu, prerámcuj strach. Buď tvorcom svojich rozhodnutí.

Aj takto sa dá rozprávať študentom o princípoch využívania svojho času. Začať tým kto som, prečo to robím a hľadať inšpiráciu v sebe, nie tlak zvonku. A potom, môžeme začať budovať pozitívne návyky, a dosahovať výsledky s ľahkosťou.

Podnikateľský campík pre ZŠ 2020

V spolupráci s OZ Cesty k podnikaniu pravidelne vzdelávam mladých, tentokrát žiakov ZŠ. Keďže tam boli žiaci druhého stupňa, spracovala som pre nich tému biznis rozpočtu.

V praxi sme si skúšali vytvoriť rozpočet pre domácnosť tak, aby som im mohla vysvetliť pojmy ako náklady, investícia, výdavok, príjem a podobne. Odhadovali sme koľko čo stojí v obchode, aký asi príjem môžeme očakávať v zamestnaní a koľko nás bude stáť ak si budeme chcieť kúpiť v Žiline 2-izbový byt či väčší dom.

Žiakom to šlo skvele, a ako môžete vidieť na fotkách, aj sme sa zabavili.

Camp mladých podnikateľov Patúch 12/2019

Na tomto víkendovom „campe“ sme spoločne hľadali svoje „osobné PREČO“. Lebo keď robíme to, čomu veríme, tak to robíme s láskou a nadšením. Je to vidieť na výsledkoch, a ľudia nám uveria.

Tak sme spoločne vypli autopilota, pustili sa do myšlienkových máp a učili sa, ako funguje mozog. A tiež, ako nám kvalitná spätná väzba pomôže v realizácii našich plánov.

Startup weekend Žilina 10/2019

Startup weekend je príležitosťou na rozhýbanie vášho biznis nápadu za 54 hodín. Anka Krišková so svojím tímom robili už 7. ročník. Na mieste boli úspešní podnikatelia, investori a nadšenci, ktorí ako mentori pomáhali tímom rozpracovať ich nápad tak, aby zaujal porotu.

Tímom som dávala spätnú väzbu pred ich „Pitching“ prezentáciou so zámerom, aby boli konkrétni a zrozumiteľní. Aby porote povedali, prečo je to biznis nápad hodný investície, a ako si overili jeho životaschopnosť.

Biznis konferencia Poprad 10/2019

Akčné ženy majú ambíciu spájať podnikateľskú komunitu, inšpirovať a prinášať zmysluplné eventy. V Poprade som si vypočula niekoľko skvelých spíkrov.

Ja som rečnila o tom, ako Mastermind skupina rozhýbe váš biznis.

V skupine rovnako naladených ľudí sa prestanete točiť v kruhu a začnete sa hýbať vpred. Užitočná spätná väzba vám pomáha rozhodnúť sa, aký je ďalší krok. Pravidelné stretnutia vás inšpirujú, aby ste ho vždy aj urobili. Lebo čo by ste inak zdieľali v horúcom kresle?

Akčné ženy v Žiline 9/2019

Rozhýb biznis Eventy
Rozhýb biznis Eventy

V publiku sedeli začínajúce aj skúsené podnikateľky. Pomáhala som im získať nadhľad a s ľahkosťou riešiť komplikované problémy. Lebo keď chceme prísť na koreň našich problémov, pohľad zhora je nevyhnutný. Ako ho získať?

Mastermind skupina aj vizuálne mapovanie sú nástroje, ktoré nám umožnia vidieť veci inak a nájsť kreatívne riešenia. Získajte nadhľad v mastermind skupine >>>

Tradičná alebo slobodná firma?

Neprekvapilo ma, že študenti majú záujem vedieť, čo je slobodná firma, a v čom je iná od tradične hierarchicky riadených organizácií. Vysvetlila som im princíp „Zlatého kruhu“ Simona Sineka.

Verím, že vedieť PREČO do niečoho vkladám svoj čas a svoju energiu ma inšpiruje k lepším výsledkom. Je to jeden z princípov slobodnej firmy. Okrem toho transparentnosť v zdieľaní všetkých informácií, preberanie zodpovednosti za vlastné rozhodnutia a mnoho ďalšieho. A z toho vyplývajúca sloboda.

Konferencia
BUDÚCNOSŤ TU A TERAZ Žilina 6/2019

Na tejto konferencii pre študentov stredných škôl organizátorky Renáta Fogeltonová a Andrea Tvrdá spájajú školy s praxou.

Ja som so študentami na workshope tvorila myšlienkové mapy. Ako tému si zvolili pohľad na to, ako využívajú svoj čas. Ako ho delia medzi školu, ostatné povinnosti a zábavu.

Pri vyhodnotení sme zistili, že veľa z nich má množstvo aktivít, ktoré robí a chce robiť, ale nemajú čas sa im venovať do hĺbky. Ako akčný krok sme si určili preriediť množstvo aktivít a viac sa sústrediť na to dôležité. Aj s ohľadom na to, že čoskoro sa budú rozhodovať, čo ďalej v živote chcú robiť. A s tým im rozhodne myšlienková mapa pomôže.

Rozhýb biznis Eventy

Ladies innovation camp Žilina 5/2019

Rozhýb biznis Eventy

Komunita Startupisti v Žiline organizuje rôzne podujatia s cieľom spájať komunitu podnikateľov.

Na „Ladies innovation campe“ som nádejné aj skúsenejšie podnikateľky učila, ako im myšlienková mapa, vizualizácia biznis modelu či finančné mapovanie pomôžu pri štarte a rozhýbaní ich biznisu. Ako sa vďaka nim vyhnú fatálnym chýbam, a ako nájdu kreatívne riešenia problémov, ktorých je v podnikaní každý deň hojne.

IPA – Podnikatelia, spojte sa 4/2019

Ak túžite po zmene, nie je to ľahké. Viem o tom svoje. Nebolo jednoduché odísť zo stáleho zamestnania a začať podnikať. Viem, že na začiatku každej veľkej zmeny je bolesť. Niekde vás tlačí topánka. Riešením je buď dočasná náplasť alebo skutočná zmena. Je čas odhodiť staré topánky, ktoré tlačia a nájsť si nové.

Ako zmenu naštartovať, a ako v nej vytrvať a podporiť ju?

Vytvorte si systém malých krokov. Využite nástroje na vizualizáciu a nájdite si podporu. Tip odo mňa – založte si vlastnú Mastermind skupinu. Budete patriť do komunity ľudí, ktorí na sebe pracujú, navzájom si pomôžete posúvať sa vpred a budete si kryť chrbát svojou spätnou väzbou a skúsenosťami.

Creative Summit 4/2019

Minimalizujte náklady a maximalizujte zisk

Majiteľ firmy má víziu, ako by firma mohla rásť. Má odvážne, no realizovateľné plány. Vo firme však vládne chaos, náklady sú privysoké a ľudia sú preťažení.

Čím začať, aby sme vytvorili stabilné základy pre dlhodobý rast firmy? Zmapujte si svoje procsy. V nich leží skrytý potenciál na zníženie nákladov, rovnomerné zaťaženie ľudí, aj správne nasmerovanie investícií.

A ak chcete zvyšovať kvalitu a hodnotu, ktorú prinášate zákazníkovi? Urobte to isté. Zmapujte svoje procesy do diagramov krok za krokom. Hľadajte úzke miesta v procese, kde sa kopí práca a kritické miesta procesu, kde vznikajú chyby.

Moja prednáška na Creative summit bola práve o tom: Prečo venovať čas a energiu efektívnym procesom.

Rozhýb biznis Eventy
Rozhýb biznis Eventy

INSTRET Žilina

Prednáška pre študentov stredných škôl 12/2018

Moja spolupráca s týmto občianskym združením je dlhodobá. 100vke študentov žilinských stredných škôl som vyrozprávala príbeh, ako som začala podnikať. Hovorila som o tom, ako iniciovať zmenu, a prečo je dôležité hlavne ZAČAŤ.

Cez niekoľko kľúčových otázok napríklad:

  • v čom sú dobrí,
  • ako by mohli pomôcť ostatným,
  • kedy strácajú pojem o čase,

zisťovali o sebe viac. Pretože ak túžia robiť veci inak, je dobré začať sebapoznávaním. Ak chcete ZAČAŤ PODNIKAŤ a hľadáte podporu a nakopnutie, tak sa prihláste do Mastermind skupiny

IPA Žilina

Podnikateľská univerzita vo Vizoviciach 11/2018

Vo vzdelávaní platí, že teóriu musí nasledovať prax, preto som na IPA Podnikateľskej univerzite účastníkov nechala zažiť si Mastermind skupinu naživo.

Každý z účastníkov si sadol do „horúceho kresla“ a vysvetlil nám, s čím potrebuje pomôcť. My ostatní sme mu postupne hovorili svoje skúsenosti a dávali odporúčania, ako situáciu riešiť.

Keď sa stretne skupina 12 ľudí a každý má svojich 10-20 rokov skúseností, tak naraz získate minimálne 120 rokov skúseností koncentrovaných do kvalitnej spätnej väzby. Exekúcia je už na vás.

Rozhýb biznis Eventy