Chcete v podnikaní dosiahnuť lepšie výsledky? Začnite s mapovaním biznis procesov

Biznis mentoringu sa venujem vyše dvoch rokov. Robila som konzultácie v 120-tich rôznych firmách a 90 % z nich vôbec nepoužíva mapovanie biznis procesov a nič netuší o jeho výhodách.

V tomto článku sa dozviete, prečo je mapovanie biznis procesov pre podnikanie dôležité. Najprv si ujasníme, čo je mapovanie biznis procesov, potom sa pozrieme na jeho výhody.

Čo je mapovanie biznis procesov

Mapovanie biznis procesov prebieha v nasledujúcich krokoch:

1. AKO TO FUNGUJE DNES

Najprv si zmapujte existujúce procesy vo firme. Napríklad ak vyrábate tričká, prejdete si všetky procesy, ktoré súvisia s ich výrobou (spôsob výberu strojov, materiálu, pracovnej sily…) a distribúciou (ako sa výrobok dostane ku klientovi, či využijete veľkosklady alebo skôr retailové predajne, akú marketingovú kampaň uprednostníte…).

2. GAP ANALÝZA

Potom hľadajte nezrovnalosti (GAP – medzeru) medzi súčasným stavom vo firme a jeho ideálom (aké by to mohlo byť). Rozmýšľajte, akým spôsobom môžete medzeru prekonať. Čo potrebujete spraviť, aby procesy vo firme fungovali lepšie. Odstráňte úzke, slabé a kritické miesta, pričom myslíte na maximálnu kvalitu pri najnižšej možnej cene.

Biznis mentoring

3. ROZHODNUTIA O ZMENÁCH

Výsledkom GAP analýzy môže byť odstránenie chýb, ktoré vznikajú ľudským faktorom. Zlacnenie procesu môžete získať aj skrátením času. (Napríklad zjednodušíte výber kvalitného materiálu na výrobu tričiek. Asistentka už nebude pobehovať medzi jednotlivými oddeleniami a zháňať súhlas kompetentných osôb, ale využije online komunikáciu.) Vyrobíte viac za menej peňazí alebo za kratší čas.

Ďalším rozhodnutím môže byť aj automatizácia procesu prostredníctvom softwaru, ktorý prinesie želaný efekt a je k dispozícii zdarma alebo priamo šitý na mieru.

Nie všetky zmeny môžete implementovať naraz. Realizujte ich postupne, na základe toho, v akej fáze sa firma nachádza. Je dôležité si určiť priority, ktoré rozhodnutia uskutočníte hneď, a ktoré neskôr s prihliadnutím nielen na benefity, ale aj na finančné možnosti firmy a rýchlosť ich uskutočnenia.

4. POROVNANIE

Odmerajte si výsledok zrealizovanej zmeny, aké to bolo predtým, a aké je to teraz. Zistite, či ste dosiahli želaný stav v podobe buď vyšších tržieb, objednávok alebo znížených výrobných nákladov pri zachovaní maximálnej kvality.

 

V nasledujúcom článku si posvietime na výhody mapovania biznis procesu, z ktorých môžu ťažiť nielen veľké, ale aj malé firmy.

Nájdite si čas na zmapovanie procesov a hľadajte cesty, ako všetko zjednodušiť. Ak neviete kde začať, veľmi rada vám s tým pomôžem. Napíšte mi. 🙂

Verím, že podnikanie prináša do života slobodu a tým mu dáva väčší zmysel. Preto inšpirujem ľudí a tvorím komunitu podnikateľov, ktorí s vášňou napĺňajú svoje poslanie. Toto je Slovensko, na ktorom chcem žiť.

Pomáham ľuďom premeniť ich nápad a nadšenie na úspešné a fungujúce podnikanie. Malým a stredným podnikateľom ukazujem jednoduché a účelné riešenia, ako čo najlepšie dosiahnuť vlastné biznis ciele.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité pre účel spracovania tohto komentára.